2 Haziran 2014

Okyanus' um için...

Merhaba!
Canım kızım ve canım yeğenlerim, yaz mevsiminin bana ve aileme hediyeleri. Bu nedenle, haziran ayıyla beraber benim de hediye faslım başlıyor. 

Halasının kuzusu Okyanus' um 8 yaşına girdi. Geçen sene barbie bebeğine karyola istemişti. Bu sene artık okuma-yazma öğrendiği için günlük olarak kullanacağı bir defter hazırlamamı istedi. Ben de onun isteği doğrultusunda bir defter ve defterle birlikte küçük anılarını da saklayabileceği bir kutu hazırlamaya çalıştım. 
Kutu için uğraştığımı söyleyemem. Dört senedir gün gelir lazım olur diye sakladığım bir kutudur kendisi. Biraz tadilat ve ek süslemelerle işimi görür hale geldi.


Deftere gelince... Defter, hayranlıkla izlediğim ve onları takip etmekten büyük keyif aldığım iki blogdan öğrendiklerimin karması.
Önce defterin kabını su bazlı akrilik boyayla, Okyanus' un çok sevdiği renklerden biri olan mora boyadım ve vernikledim.  Elbiseyi Such a Pretty Mess  adlı blogda gördüm ve esinlendim. Mixed mediadan hoşlanıyorsanız mutlaka bu blogu ziyaret etmenizi ve takibe almanızı öneririm. Ben büyük bir keyifle takip ediyorum ve ilham alıyorum. Blog sahibi, bence gerçek bir sanatçı. Bana kattıklarından dolayı kendisine buradan teşekkür ediyorum. 

Gelelim elbisenin kumaşına. Her zaman istediğimiz desende ve renkte kumaş bulmak kolay değil. Ben de, boyama hakkında çok şey öğrendiğim ve büyük bir keyifle takip ettiğim, bilginin paylaşması gerektiğine inanan sevgili Esra Akın' dan öğrendiğim ahşap boyamada sargı bezi tekniğini kullanarak kumaş elde etmeye çalıştım. Ben sargı bezi yerine kanaviçe bezi kullandım. Peçeteyi kanaviçe bezine yapıştırdım. Kuruduktan sonra sprey vernikle vernikledim. İyice kuruduktan sonra kumaş gibi kullanarak elbiseyi çalıştım. Deftere yapıştırdıktan sonra iki kat su bazlı vernikle vernikledim. Bu işlem elbiseyi iyice sertleştirdi ve porselen görüntüsü oluşturdu. Esra Hanım' a buradan çok teşekkür ediyorum beni çoğalttığı ve ufkumu genişlettiği için. Sayesinde çok keyifli bir çalışma yaptım.
 
 Canım kızım Yağmur' um, halasının kuzusu Okyanus' um, bendeniz, Okyanus' un canı annesi ve ailemin canı yengesi Müge' miz.

Umarım ben de sizler için esin kaynağı olabilirim ve keyfinize keyif katabilirim.

16 yorum:

 1. çok güzell çok beğendim sizler de harikasınız :)

  YanıtlaSil
 2. Gülay hanım, işte ben bu yüzden paylaşmaktan mutluluk duyuyorum, siz de kendi yorumunuzla bambaşka bir şey öğrettiniz bana, etamin kumaşı da çok iyi fikir, özellikle böyle bir projede, elbise sanki altında tarlatan varmış gibi görünüyor. Okyanus' un doğum gunu kutlu olsun. Ben de size güzel ve faydalı paylaşımlarınız icin tesekkur ederim. Sevgilerimle ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Esra Hanım, ziyaretinize çok sevindim. Bana olan katkınızı görebilmeniz için bu çalışmayı özellikle sizin görmenizi çok istemiştim. Çok teşekkür ederim:)

   Sil
 3. Güzeller güzeli halam .Minyatürlerin ,dökmeler de dahil olursa çok komik ve güzel. SEVGİLERLE OKYANUS TEMİZEL

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah Okyanus ah ! Hani aramızda kalacaktı halasının kuzusu...Seni çok seviyorum. İyi ki doğmuşsun ve benim yeğenim olmuşun:)

   Sil
 4. Ben böyle bir halaannem olduğu için çok şanslıyım.Okyanus da çok şanslı. Ama maalesef benim doğum günüm haziranın sonunda. O günü iple çekiyorum. O güzel ellerinden öpüyorum.Gizli kişi (Yazdeniz TEMİZEL )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi yeğenlerim olduğu için asıl ben çok şanslıyım. O güzel badem gözlerinden öpüyorum.

   Sil
 5. ¡Qué guapas estáis! El vestido genial-

  YanıtlaSil
 6. ellerine sağlık Gülay Ablacım.Yine gönlümüzü ,gözümüzü şenlendirdin. Müge

  YanıtlaSil
 7. Ben nasıl kaçırdımmm bu güzelliği eyvaaaah harika bir çalışma,çok temiz bir iş yapmışsınız etamine peçete tekniği harika fikir çok beğendim ellerinize sağlık.sevgili Okyanus' a musmutlu yaşlar diliyorum sevgiler.

  YanıtlaSil
 8. Harikaaaaa diye bağırsam sesim gelir mi oralara 👏👏👏 çok çok çok güzel ve özel olmuş. Elbiseye bittim, ellerine sağlık ablacım. Eminim Okyanus bayılmıştır. Güzel günlerini saklasın inşallah 😘

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...